Thursday, October 1, 2009

.:.RANCANGAN MENGAJAR.:.

Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu

KOMSAS : Puisi

Genre : Puisi Moden (Sajak)

Kelas : 5 Sains 1

Masa : 80 minit (11.50 – 1.10)

Tajuk : Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku

Bidang : Estetika dan Interpersonal

Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

I. Menjelaskan maksud sajak – Jalan-Jalan Raya Kotaku

II. Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak

III. Menerangkan empat aspek gaya bahasa sajak

IV. Memberikan tiga persoalan yang terdapat dalam sajak

V. Membina enam ayat penyata yang gramatis berdasarkan kosa kata yang diberi.

VI. Menjawab 3 soalan pemahaman

FU : 2.0, 2.1, 2.2, Aras 3(i)

FS : 10.0, 10.1, 10.2, 10.4, Aras 1(i), (ii)

Sistem Bahasa: Ayat penyata

Kosa kata: lewat senja, luka parah, menabur benih, sopan santun, banjir

kilat, para pesakit

Pengisian Kurikulum :

a) Ilmu : Kesusasteraan Melayu

b) Nilai Murni : Kerjasama, kesabaran

c) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kontekstual dan Kajian Masa

Depan

Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku

Langkah

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

SET INDUKSI

(5 minit)

Guru menunjukkan gambar kesesakan jalan raya di pancaran LCD.

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut

Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.

Pancaran LCD

Langkah 1 (7 minit)

Guru mendeklamasikan sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku.

Seorang pelajar diminta mendeklamasikan sajak tersebut dengan nada, gaya dan intonasi yang betul.

Senikata sajak dipancarkan melalui LCD.

Langkah 2

(8 minit)

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang maksud sajak baris demi baris dan maksud keseluruhan rangkap.


Langkah 3

(20 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.

Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.

Kumpulan I : Menghuraikan empat pengajaran

yang terkandung dalam sajak

Kumpulan II : Menerangkan empat aspek gaya

bahasa sajak.

Kumpulan III : Memberikan tiga persoalan

sajak.

Kumpulan IV : Membina enam ayat penyata

berdasarkan perkataan yang

diberi.

  1. Kad tugasan

Lampiran 2 (i),(ii),(iii)dan (iv) diedarkan dan dipancarkan melalui LCD.

  1. Kad Lembaran jawapan pelajar disediakan dalam bentuk transperansi

(Lampiran 3 i,ii,iii

dan iv)

Langkah 4

(20 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.

Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan.

Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru.

Guru membuat penilaian dan pengukuhan.

Penggunaan OHP

Penilaian dan Pengukuhan Guru seperti Lampiran 4 (i),(ii),(iii) dan (iv).

Langkah 5

( 15 minit)

Penilaian

- Guru mengemukakan 3 soalan pemahaman

yang dipancarkan pada skrin.

- Pelajar menjawab soalan tersebut.

- Guru memancarkan jawapan pada skrin dan

pelajar menyemak jawapan secara

berpasangan.

Soalan penilaian

(Lampiran 5)

Jawapan soalan penilaian

(Lampiran 6)

Penutup

( 5 minit)

- Guru menjemput dua orang pelajar untuk

mendeklamasikan sajak tersebut.

- Pelajar dan guru membuat rumusan tentang

pelajaran pada hari ini.

- Tugasan Kerja Rumah:

Guru menayangkan tugasan – tugasan

pengayaan sebagai kerja rumah untuk

disiapkan.

Lampiran 7

Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu KOMSAS Tingkatan Lima

Genre : Prosa Moden (Cerpen)

Kelas : 5 Sains 1

Masa : 80 minit

Tajuk : Cerpen Mariah

Bidang : Estetika dan Interpersonal

Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat ;

  1. Menyusun struktur plot berdasarkan petikan yang diberi.
  2. Menghuraikan empat perwatakan watak utama dalam cerpen.
  3. Menjelaskan empat pengajaran yang terdapat dalam cerpen.
  4. Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah.
  5. Menjawab 3 soalan pemahaman berdasarkan cerpen Mariah dengan tepat.

FU : 2.0, 2.1, 2.2, 2.3, Aras (i)

10.0, 10.6, 10.4, Aras 2 (ii)

FS : Aras 1 (i) (ii)

Sistem Bahasa:

a) Tatabahasa :Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah

Pengisian Kurikulum:

  1. Ilmu : Kesusasteraan Melayu
  2. Nilai Murni : Simpati, kasih sayang, ketaatan
  3. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai.

Langkah

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induk

(7 minit)

Guru mendeklamasi sajak ‘Cerita Seorang Gadis’ yang dipaparkan di pancaran LCD

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut.

Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.

Pancaran LCD

Langkah 1

(8 minit)

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang sinopsis cerpen Mariah.


Langkah 2

(15 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.

Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.

Kumpulan 1 : Membincangkan binaan

struktur plot cerpen Mariah.

Kumpulan 2 : Menghuraikan empat

perwatakan Mariah.

Kumpulan 3 : Menjelaskan empat pengajaran

daripada cerpen.

Kumpulan 4 : Menukarkan ayat cakap ajuk

kepada ayat cakap pindah.

1. Kad tugasan (Lampiran 2

i,ii,iii dan iv) diedarkan

dan dipancarkan melalui

LCD.

2. Kad Lembaran jawapan

pelajar disediakan dalam

bentuk transperansi

(Lampiran 3 i,ii,iii dan iv)

Langkah 3

(27 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.

Guru meminta setiap ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan kumpulan.

Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru,

Guru membuat penilaian dan pengukuhan.

Penggunaan OHP

Langkah 4

(17 minit)

Penilaian:

Guru mengemukakan 3 soalan penilaian berdasarkan petikan cerpen Mariah yang dipancarkan pada skrin.

Pelajar menjawab soalan – soalan tersebut.

Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan.

Soalan penilaian(Lampiran 5)

Jawapan soalan penilaian

(Lampiran 6)

Langkah 5

( 6 minit)

Guru meminta seorang pelajar mendeklamasikan sajak’Cerita Seorang Gadis’dengan diiringi gesekan biola.

Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

Tugasan/Kerja Rumah:

Guru menayangkan tugasan-tugasan pengayaan sebagai kerja rumah kepada semua pelajar.

Lampiran 7

Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu Rumusan Rencana

Tingkatan : 5 Sains 1/ 4 Sains 1/ 5 Vok1/ 5 Vok 2

Masa : 40 minit

Tajuk : Menulis Rumusan Rencana

Bidang : Interpersonal dan maklumat

Objektif : Pada akhir pelajaran;

  1. Pelajar dapat mengenal pasti idea utama dan idea sokongan

  1. Pelajar dapat mengenal pasti pendahuluan, isi tersurat, isi tersirat dan kesimpulan

  1. Pelajar dapat menghasilkan rumusan lengkap tidak lebih daripada 120 patah perkataan mengikut format rumusan sepenuhnya.

FU : 7.0, 7.3, 7.4, 7.5 Aras 1(iv), Aras 2(i)

FS : 8.0, 8.2 Aras 2(i)

Sistem Bahasa : Ayat penyata, Intonasi

Pengisian Kurikulum :

a) Ilmu : Moral

b) Nilai Murni : Kerjasama, sopan santun

Kemahiran Bernilai Tambah : - Kemahiran berfikir, mencari maklumat

- kontekstual.

Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran Rumusan Rencana

Langkah

Aktiviti Pengajar dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Guru menayangkan VCD Kempen Budi Bahasa dan Nilai-nilai murni nyanyian Siti Nurhaliza menerusi pancaran LCD.

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar.

Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari itu.

Pancaran LCD

Langkah 1

(5 minit)

Guru mengedarkan petikan rencana.

Pelajar diminta membaca senyap arahan soalan dan menganalisis soalan dengan mencari kata kunci soalan.

Guru dan murid bersoal jawab tentang kata kunci arahan soalan dan format rumusan.


Langkah 2

(5 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.

Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.

Kumpulan 1 : Membincangkan isi- isi tersurat perenggan 1

dan 2

Kumpulan 2 : Membincangkan isi – isi tersurat perenggan 3

dan 4

Kumpulan 3 : Menjelaskan isi – isi tersirat

Kumpulan 4 : Menerangkan pendahuluan dan membuat

kesimpulan rumusan


Langkah 3

(15 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.

Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan.

Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru.

Guru membuat penilaian dan pengukuhan.

Penggunaan

OHP

Penutup

(5 minit )

Guru dan pelajar membuat rumusan tentang keseluruhan isi pengajaran.

Aktiviti pengayaan:

Pelajar diminta menjawab 3 soalan pemahaman yang dipancarkan menerusi pancaran LCD.



No comments:

Post a Comment