Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu
KOMSAS : Puisi
Genre : Puisi Moden (Sajak)
Kelas : 5 Sains 1
Masa : 80 minit (11.50 – 1.10)
Tajuk : Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku
Bidang : Estetika dan Interpersonal
Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
I. Menjelaskan maksud sajak – Jalan-Jalan Raya Kotaku
II. Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak
III. Menerangkan empat aspek
IV. Memberikan tiga persoalan yang terdapat dalam sajak
V. Membina enam ayat penyata yang gramatis berdasarkan kosa kata yang diberi.
VI. Menjawab 3 soalan pemahaman
FU : 2.0, 2.1, 2.2, Aras 3(i)
FS : 10.0, 10.1, 10.2, 10.4, Aras 1(i), (ii)
Sistem Bahasa: Ayat penyata
Kosa kata: lewat senja, luka parah, menabur benih, sopan santun, banjir
kilat, para pesakit
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu : Kesusasteraan Melayu
b) Nilai Murni : Kerjasama, kesabaran
c) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kontekstual dan Kajian Masa
Depan
Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku
Langkah | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
SET INDUKSI (5 minit) | Guru menunjukkan gambar kesesakan jalan raya di pancaran LCD. Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini. | Pancaran LCD |
Langkah 1 (7 minit) | Guru mendeklamasikan sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku. Seorang pelajar diminta mendeklamasikan sajak tersebut dengan nada, | Senikata sajak dipancarkan melalui LCD. |
Langkah 2 (8 minit) | Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang maksud sajak baris demi baris dan maksud keseluruhan rangkap. | |
Langkah 3 (20 minit) | Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. Kumpulan I : Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak Kumpulan II : Menerangkan empat aspek bahasa sajak. Kumpulan III : Memberikan tiga persoalan sajak. Kumpulan IV : Membina enam ayat penyata berdasarkan perkataan yang diberi. |
Lampiran 2 (i),(ii),(iii)dan (iv) diedarkan dan dipancarkan melalui LCD.
(Lampiran 3 i,ii,iii dan iv) |
Langkah 4 (20 minit) | Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru. Guru membuat penilaian dan pengukuhan. | Penggunaan OHP Penilaian dan Pengukuhan Guru seperti Lampiran 4 (i),(ii),(iii) dan (iv). |
Langkah 5 ( 15 minit) | Penilaian - Guru mengemukakan 3 soalan pemahaman yang dipancarkan pada skrin. - Pelajar menjawab soalan tersebut. - Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan. | Soalan penilaian (Lampiran 5) Jawapan soalan penilaian (Lampiran 6) |
Penutup ( 5 minit) | - Guru menjemput dua orang pelajar untuk mendeklamasikan sajak tersebut. - Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. - Tugasan Kerja Rumah: Guru menayangkan tugasan – tugasan pengayaan sebagai kerja rumah untuk disiapkan. | Lampiran 7 |
Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu KOMSAS Tingkatan
Genre : Prosa Moden (Cerpen)
Kelas : 5 Sains 1
Masa : 80 minit
Tajuk : Cerpen Mariah
Bidang : Estetika dan Interpersonal
Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat ;
- Menyusun struktur plot berdasarkan petikan yang diberi.
- Menghuraikan empat perwatakan watak utama dalam cerpen.
- Menjelaskan empat pengajaran yang terdapat dalam cerpen.
- Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah.
- Menjawab 3 soalan pemahaman berdasarkan cerpen Mariah dengan tepat.
FU : 2.0, 2.1, 2.2, 2.3,
10.0, 10.6, 10.4,
FS : Aras 1 (i) (ii)
Sistem Bahasa:
a) Tatabahasa :Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah
Pengisian Kurikulum:
- Ilmu : Kesusasteraan Melayu
- Nilai Murni : Simpati, kasih sayang, ketaatan
- Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai.
Langkah | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Set Induk (7 minit) | Guru mendeklamasi sajak ‘Cerita Seorang Gadis’ yang dipaparkan di pancaran LCD Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini. | Pancaran LCD |
Langkah 1 (8 minit) | Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang sinopsis cerpen Mariah. | |
Langkah 2 (15 minit) | Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. Kumpulan 1 : Membincangkan binaan struktur plot cerpen Mariah. Kumpulan 2 : Menghuraikan empat perwatakan Mariah. Kumpulan 3 : Menjelaskan empat pengajaran daripada cerpen. Kumpulan 4 : Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah. | 1. Kad tugasan (Lampiran 2 i,ii,iii dan iv) diedarkan dan dipancarkan melalui LCD. 2. Kad Lembaran jawapan pelajar disediakan dalam bentuk transperansi (Lampiran 3 i,ii,iii dan iv) |
Langkah 3 (27 minit) | Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru, Guru membuat penilaian dan pengukuhan. | Penggunaan OHP |
Langkah 4 (17 minit) | Penilaian: Guru mengemukakan 3 soalan penilaian berdasarkan petikan cerpen Mariah yang dipancarkan pada skrin. Pelajar menjawab soalan – soalan tersebut. Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan. | Soalan penilaian(Lampiran 5) Jawapan soalan penilaian (Lampiran 6) |
Langkah 5 ( 6 minit) | Guru meminta seorang pelajar mendeklamasikan sajak’Cerita Seorang Gadis’dengan diiringi gesekan biola. Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. Tugasan/Kerja Rumah: Guru menayangkan tugasan-tugasan pengayaan sebagai kerja rumah kepada semua pelajar. | Lampiran 7 |
Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu Rumusan Rencana
Tingkatan : 5 Sains 1/ 4 Sains 1/ 5 Vok1/ 5 Vok 2
Masa : 40 minit
Tajuk : Menulis Rumusan Rencana
Bidang : Interpersonal dan maklumat
Objektif : Pada akhir pelajaran;
- Pelajar dapat mengenal pasti idea utama dan idea sokongan
- Pelajar dapat mengenal pasti pendahuluan, isi tersurat, isi tersirat dan kesimpulan
- Pelajar dapat menghasilkan rumusan lengkap tidak lebih daripada 120 patah perkataan mengikut format rumusan sepenuhnya.
FU : 7.0, 7.3, 7.4, 7.5 Aras 1(iv), Aras 2(i)
FS : 8.0, 8.2
Sistem Bahasa : Ayat penyata, Intonasi
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu : Moral
b) Nilai Murni : Kerjasama, sopan santun
Kemahiran Bernilai Tambah : - Kemahiran berfikir, mencari maklumat
- kontekstual.
Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran Rumusan Rencana
Langkah | Aktiviti Pengajar dan Pembelajaran | Catatan |
Set Induksi (5 minit) | Guru menayangkan VCD Kempen Budi Bahasa dan Nilai-nilai murni nyanyian Siti Nurhaliza menerusi pancaran LCD. Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari itu. | Pancaran LCD |
Langkah 1 (5 minit) | Guru mengedarkan petikan rencana. Pelajar diminta membaca senyap arahan soalan dan menganalisis soalan dengan mencari kata kunci soalan. Guru dan murid bersoal jawab tentang kata kunci arahan soalan dan format rumusan. | |
Langkah 2 (5 minit) | Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. Kumpulan 1 : Membincangkan isi- isi tersurat perenggan 1 dan 2 Kumpulan 2 : Membincangkan isi – isi tersurat perenggan 3 dan 4 Kumpulan 3 : Menjelaskan isi – isi tersirat Kumpulan 4 : Menerangkan pendahuluan dan membuat kesimpulan rumusan | |
Langkah 3 (15 minit) | Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru. Guru membuat penilaian dan pengukuhan. | Penggunaan OHP |
Penutup (5 minit ) | Guru dan pelajar membuat rumusan tentang keseluruhan isi pengajaran. Aktiviti pengayaan: Pelajar diminta menjawab 3 soalan pemahaman yang dipancarkan menerusi pancaran LCD. | |